Banggood WW
Trendyol [CPI, iOS] TR

Sık Sorulan Sorular

 • SEO ile İlgilenenlere Neler Söylemek İstersiniz?
  • Aslında çok şey söylemek isterim ama sırasıyla içeriklerimde paylaşarak yapmam daha iyi olacaktır. Bu bölümde söylemek istediklerim ise şöyledir;

   Hem anlatmayı hem yazmayı çok seviyorum. Bunun için hem eğitim hem de içerik üretmeyi tercih ettim. Beni araştıran kişiler eğitim verdiğimi bilirler. Eğitimleri büyük bir aşkla veriyorum. Özellikle de SEO Eğitimlerini. Eğitim alan kişilerle birebir, uygulamalı ve canlı eğitimler gerçekleştirmek beni çok mutlu ediyor. Birde eğitim verdiğim öğrencilerimin web sayfalarının performasının artması beni daha çok motive ediyor. Eğitimlerimde ve içeriklerimde söylediğim gibi burada da aynı şekilde önerilerde bulunmak isterim.

   Kesinlikle birkaç kelimeye odaklanmalarını önermem. Sadece SEO çalışmaları yapmanız size çok bir şey kazandırmayacaktır. Bu işe bütünsel yaklaşmalısınız. Reklamlar, içerik, web sitesi, hız. Ziyaretçileri geri getirmenin yollarını bulmalısınız. En önemlisi markalaşmalısınız. Markanıza yatırım yapmanız, marka değerini artırmanız SEO’yu daha da kolaylaştıracaktır. Bugün çok ciddi marka trafiği alan web sayfaları var. Bunları çoğumuz biliyoruz. N11, Trendyol, CocaCola ve benzeri büyük markalar. Bunlara SEO yapmak ne kadar zor olabilir ki? Umarım anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir. Daha fazlası mı? İster içeriklerimi okumaya devam edin isterseniz de profesyonel uygulamalı ve gerçek zamanlı eğitimlerimden faydalanın. 🙂

 • Ne Tür İçerikler Üretirsiniz?
  • Dijital Pazarlama sektörü için içerikler üretirim. Bu sektörün içerisinde öyle bir kanala aşığım ki onun için daha fazla üretirim. Aşkla içerik ürettiğim kanal ise SEO‘dur. Gecem gündüzüm SEO. Bu sektörde bilinmeyenleri, özel stratejileri, teknikleri ve ipuçlarını elimden geldiğince Blog sitemde paylaşmaya çalışıyorum. Sektöre yeni giren kişilere yol gösterici içerikler sunmak bana çok büyük keyif veriyor.

Dijital Pazarlama Sık Sorulan Sorular

 • Dijital Pazarlama Nedir?
  • Basitçe tanımlamak gerekirse, Dijital Pazarlama, elektronik cihazları içeren her türlü pazarlama ürünü veya hizmetidir. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve web siteleri gibi dijital kanallardan faydalanır.Pazarlama, her zaman hedef kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurma sanatıdır. Bu, bugün, hedef kitlenizin zaman geçirdikleri yerde olmanız gerektiği anlamına geliyor. Yani internette.
 • Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?
  • Dijital Pazarlama kanalları arasında Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Reklamcılığı (SEM), Sosyal Medya İçerik Yönetimi ve Reklamcılığı, Video Pazarlama ve Reklamcılığı, İçerik Pazarlamacılığı, E-Mail, Mobil Pazarlama yer almaktadır. Hedef kitlenizin bulunduğu dijital kanallarda aktif olarak yer almanız internet sitenize ve markanıza çok ciddi katkılar sağlayacaktır.
 • Dijital Pazarlamacı Ne Yapar?
  • Dijital Pazarlamacılar, hem ücretsiz hem de ücretli tüm dijital kanallar üzerinden marka bilinirliğinin artırılması ve yönlendirilmesinden sorumludur. Bu kanallar arasında sosyal medya, web sitesi, arama motoru sıralaması, e-posta, görüntülü reklamcılık, blog ve diğer dijital kanallar bulunmaktadır.Dijital Pazarlamacı genellikle her kanal için farklı bir anahtar performans göstergesine (KPI) odaklanır, böylece performansını ölçebilir. Örneğin SEO’dan sorumlu bir dijital pazarlamacı, web sitesinin “organik trafiğini” artırmak için çalışmalar sağlar, performansı ölçer ve raporunu hazırlayıp ilgili kişilere sunar.
 • Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?
  • Çoğu çevrimdışı pazarlama çabasının aksine, dijital pazarlama, pazarlamacıların gerçek zamanlı olarak doğru sonuçları görmelerini sağlar. Bir gazeteye ilan vermişseniz, kaç kişinin o sayfayı gördüğünü ve reklamınıza dikkat ettiğini tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Bu reklamın herhangi bir satıştan sorumlu olup olmadığını öğrenmenin kesin bir yolu yoktur. Öte yandan, dijital pazarlama ile pazarlama çabalarınızın hemen hemen her yönünün yatırım getirisini ölçebilirsiniz. Yani dijital her zaman şeffaftır.

Seo Sık Sorulan Sorular

 • Sadece SEO ile Başarı Elde Edilir mi?
  • Net olarak cevap vereyim yine: Hayır. Bu tabiri caizse çok büyük bir hata olur. Bunu bir örnekle anlatmak isterim: Gelin Dijital’i bir futbol takımı olarak ele alalım. SEO golcü olsun. Şimdi en önemli soru şu: “Bir takım sadece golcü ile maç kazanabilir mi?” Cevapları duyar gibiyim. 🙂 Tabi ki hayır. Şimdi ilk 11’i bir de şöyle hayal edin: Kaleci (Finans), Sol Bek (Hızlı Site), Sağ Bek (Temiz Kodlama), Stoper (Mimari Yapı ve Kullanılabilirlik), Orta Saha (İçerik ve Sosyal Medya Yönetimi), Sağ Açık (Google Ads), Sol Açık (Sosyal Ads), Golcü Arkası (Yeniden Pazarlama) ve Golcü (SEO). Nasıl takım ama? Bu takım kaybeder mi? Bu takımla sahaya çıktığınızda artık süreç rakibinizin aldığı kararlara ve çalışmalara göre şekilleniyor. Aldığı kaynaklar, yaptığı finansal yatırımlar, ürettiği içerikler ve daha fazlası.

   SEO’yu dikkate alır ve önemserseniz başarıya ulaşırsınız. Aksi taktirde anlık başarılar yaşamaya devam eder sürekli başarılara hasret kalırsınız.

 • SEO Yapmak Ne Kadar Kolay ya da Zor?
  • Öncelikle net bir cevap vermek isterim: SEO çok kolay. SEO’yu zorlaştıran bizleriz. Birileri çıkıyor diyor ki: “Çok zor, sırları var, bilinmeyenler var, özel stratejileri var, yapamazsınız hele sen asla yapamazsın.” Yapmanız gereken ilk şey bu kelimeleri kullanan kişilerden uzaklaşmak. Sonra inanmak. İnanın, başarabileceğinize inanın. Çalışın, araştırın ve kendinizi geliştirin. Doğru kaynakları referans alın.
   Daha hızlı ve uygulamalı öğrenmek isterseniz özel eğitimleri tercih edebilirsiniz. Bunun içinde hizmetler bölümünde yayında olan SEO Eğitimi sayfamı inceleyebilir, detaylara ulaşabilirsiniz. Hayal edin: Kimseye ihtiyacınız yok ve web sitenizin SEO çalışmalarını yapabilecek seviyeye geldiniz. İmkansız değil.

 • SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir?
  • Son zamanlarda SEO Fiyatları neye göre belirlenir sorusunu çok sık almaya başladım. Sektörde bu hizmeti verenlerin nasıl belirlediğini bilmem ama ben kendimden bahsedeyim. Bir hizmette fiyat belirlerken o iş için kaç saat çalışacağımı ortaya çıkarırım. Çıkardığım saat ile saatlik ücretimi çarpar o iş için fiyatımı belirlerim.

 • SEO Eğitimi ile Gerçekten SEO Öğrenebilir miyim?
  • SEO Eğitimi ile gerçekten SEO öğrenmek, bunu bir meslek haline getirmek mümkündür. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak SEO eğitmenliği yapıyorum. Eğitim verdiğim her bir katılımcı web sitesinin ve müşterilerinin SEO süreçlerini yönetebilecek seviyeye geliyor. Gerçek zamanlı, birebir ve uygulamalı derslerle SEO çok basit bir biçimde öğreniliyor. Daha detaylı bilgi için Menüde yer alan seçenekler arasından Hizmetler > SEO Eğitimi adımlarını izleyebilirsiniz.

 • SEO Açılımı Nedir?
  • SEO Açılımı, Search Engine Optimization. İngilizce kelimelerin kısaltılması olan SEO’nun Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur. SEO’nun kısa ve net olarak tanımını yapmak gerekirse; web sitelerinin Google arama motorunda yükselmesi, doğal olarak trafik artışı sağlaması için yapılan çalışmalar bütünüdür diyebiliriz.
 • Teknik SEO Nedir?
  • Teknik SEO, web sitemizin arama motorlarında sıralamasını daha iyi konumlara getirmek için teknik yönlerini ele alıp iyileştirmeyi ifade eder. Bir web sitesini daha hızlı, daha kolay taramak ve arama motorları için anlaşılır hale getirmek teknik optimizasyonun temel taşlarıdır. Site içi SEO, Teknik SEO’nun bir parçasıdır.

 • Neden Google SEO?
  • Aslında cevabı çok açık ve net. Arama motorları arasında en büyük pazar payına sahip olan arama motoru Google. Bu nedenden dolayı Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları genellikle Google için yapılmaktadır. Web sitesi sahipleri Organik trafiklerinin büyük bir bölümünü Google kaynağından almaktadır.

 • SEO Nedir?
  • SEO Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir. SEO aynı zamanda Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış biçimidir. Arama Motoru Optimizasyonuçalışmaları sayesinde web sitenizin ziyaretçi sayısını organik olarak artırabilirsiniz.

E-Ticaret Sık Sorulan Sorular

 • E-Ticaret Nedir?
  • Basitçe tanımlamak gerekirse, E-Ticaret, interneti kullanarak mal veya hizmet alımı ve satımı gerçekleştirmek için para ve veri transferi anlamına gelir. E-Ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satışını ifade etmek için kullanılır, ancak internet üzerinden yapılan her türlü ticari işlem olarak da tanımlanabilir.

 • E-Ticaret Modelleri ve Türleri Nelerdir?
  • Tüketiciler ve işletmeler arasında gerçekleşen hemen hemen her işlemi tanımlayabilen dört ana e-ticaret modeli vardır. 1. İşletmeden Tüketiciye (B2C) – Bir işletme, bireysel bir tüketiciye bir mal veya hizmet sattığında gerçekleşen ticaret. (Bir çevrimiçi perakendeciden bir çift ayakkabı alma işlemi.) 2. İşletmeler Arası (B2B) – Bir işletme başka bir işletmeye mal veya hizmet satarsa. (Bir işletmenin, diğer işletmelere kullanması için yazılım hizmeti satması.) 3. Tüketiciden – Tüketiciye (C2C) – Bir tüketicinin başka bir tüketiciye mal veya hizmet satması. (Eski mobilyalarınızı Sahibinden.com sitesinde başka bir tüketiciye sattığınızı düşünün.) 4. Tüketiciden İşletmeye (C2B) – Bir tüketicinin kendi ürünlerini veya hizmetlerini bir işletmeye veya kuruma satması. (Bir fotoğrafçının, bir işletmenin kullanması için fotoğrafını lisanlaması).

 • E-Ticaret Paketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
  • Çok cevaplamayı istediğim bir soruydu . Hemen cevaplayayım: Aslında ben bu işin paketle yapılacağına inanan birisi değilim ama buna mecburuz. Bu işe başlarken bir paket yazılım kullanmak en mantıklısı. Ama hangi yazılım? İşte bunun cevabını vermek gerçekten zor çünkü yaklaşık 9 yıldır bu sektörün içerisinde olan birisi olarak çoğu alt yapı sağlayıcısının müşterilerini memnun etmediğini görüyorum. Mantık, kötünün iyisini bulmaya doğru sürüklüyor bizleri. Bunu yazmak beni üzüyor ama maalesef bu durum böyle. İşin kötü tarafı hiçbir alt yapı sağlayıcısına dediklerinizi anlık ya da kısa sürede yaptırmak pek mümkün değil. Özellikle de SEO konusunda bu süreçler çıkmaza girebiliyor. Sonuç olarak cevaba geliyorum: E-Ticaret paketi seçerken alt yapı sağlayıcısı olan firmaların 10’ar referansını arayın ve en çok olumlu geri bildirim alanı seçin. En mantıklısı bu.

 • E-Ticaret Sitesi Kurmak Kolay mı?
  • Bunun Evet olarak cevaplayabilirim. Artık Türkiye’de e-ticaret sitesi kurmak oldukça basit bir hale geldi. Dakikalar içerisinde web sitenizi kurabilirsiniz. E-Ticaret alt yapısı sağlayıcılarınızın bir çok süreci çözmesiyle birlikte dakikalar içerisinde online ticarete başlayabiliyorsunuz.

Kapalı