Banggood WW
Trendyol [CPI, iOS] TR
Udemy WW
SEO

Google’da Yükselmek İçin Yapmanız Gerekenler

Parfum Mekani TR

Google’da yükselmek için yapmamız gerekenler konu başlıklı makalemizde siz değerli okurlarımız için başarının anahtarını bulacağınız yolları paylaşacağız.

Google arama motoru 2 yıla aşkın süredir sürekli algoritma çıkarmakta ve çıkarmış olduğu algoritmaları güncellemektedir. Buradaki amaç spam çalışma yapan, bağlantı alan web sayfalarını cezalandırmak. Bu cezalarla karşı karşıya kalmadan web sitelerimizi yükseltmek mümkün. Bunun için google arama motorunun kriterlerine göre hareket etmemiz yeterlidir. Değerli ziyaretçilerimiz bu kriterleri ve teknikleri sizler için detaylı olarak aşağıda paylaşmış bulunmaktayız.

google-da-yukselmek-icin-yapmaniz-gerekenler

 • Öncelikle web sayfanızın tüm iç optimizasyonunu bitirmelisiniz. (Başlık, açıklama, anahtar kelime kısımlarını yapılandırmalı, sayfa hızını maximum seviyeye çıkarmalısınız.)
 • Düzenli olarak uzun, mantıklı ve kullanıcı odaklı içerikler paylaşmalısınız.
 • Paylaşmış olduğunuz içerikleri sosyal medya platformlarına göndermelisiniz.
 • Sosyal ağlarda dayanışma grupları kurup bu gruplar üzerinden ziyaretçi ve takipçi kazanmalısınız. (Faydalı içerikler, kaynaklar paylaşırsanız sizi bırakmayacak takipçilerle karşılaşırsınız.)
 • Kaliteli ve kalıcı backlink kaynaklarına web sitelerinizi ekleyiniz. Özellikle yeni açılan siteler sosyal paylaşım sitelerinde profil oluşturarak bağlantı almaya başlayabilirler.
 • Kurumsal bir web sayfasına sahipseniz dijital pazarlama (mail pazarlaması, mobil pazarlama, sosyal medya, seo, adwords) kanallarını mutlaka kullanmaya özen gösterin.
 • Sitenizin link çıkışlarını kontrol altına alınız. Fazla link çıkışı yapmayınız.
 • Footer bağlantı alarak yükseleceğinizi düşünmeyiniz. Kesinlikle bu tür bağlantılardan uzak durunuz.
 • Web sayfalarınızda kullanıcılar için ödüllü yarışmalar düzenleyiniz.
 • Yan paravan siteler oluşturup belli bir süre içerik girdikten sonra web sayfalarınıza bağlantı sağlayınız.

Yukarıda yer alan maddeleri tek tek açıklayarak bu konuya daha çok hakim olmanızı sağlayacağız.

Web sitenizin iç optimizasyonunu kusursuz olarak yapılandırmalısınız;

Udemy WW

Eklemiş olduğunuz resimlerin boyutunu minimum seviyeye getirmeli, title 60 karakteri, description 160 karakteri karakterden fazla olmamalıdır. H etiketlerinin kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra canonical kullanımı, iç ve dış linkleme, w3c ve web 2.0 standartlarına dikkat etmelisiniz. Bu paylaşmış olduğumuz kriterleri ilerleyen dönemlerde web sayfamızda sizler için ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Udemy WW

Düzenli, mantıklı ve kullanıcı odaklı içerik paylaşmalısınız;

Yazmak için yazmayın. Kullanıcıya bir şeyler verin ve o kullanıcı web sayfanıza bağlı kalsın. Çıkmamak için bir sebep bulsun. Şimdi uzun makale yazmanızı öneririm ama bu içeriğin kesinlikle sıkmaması gerekiyor. Yazabildiğinizce yazıp saçmalamak doğru değil. Sitenize gelen kullanıcılar bilgiye aç kişilerdir. Onlara en doğru bilgiyi en akıcı şekilde sunmak sizlere her zaman için kazandıracaktır.

İçeriklerinizi sosyal medya ağlarına gönderin;

Bir makale yazdınız ve yayınladınız. Bunu nasıl duyurmayı planlıyorsunuz? Siteme nasıl olsa ziyaretçi geliyor bir şekilde okunur mantığı çok yanlıştır. Yazmış olduğunuz yazıyı sosyal ağlarda özellikle de facebook da yer alan ilgili grup ve sayfalarda paylaşmanız ciddi oranda geri dönüş sağlayacaktır. Hemen uygulamaya başlamanızı önermekteyim.

Sosyal ağlarda aktif rol alın;

Sayfanızla, sektörünüzle alakalı grup ve sayfa kurmaktan kaçınmayın. Bu gruplara ilgili kişileri davet edin ve içeriklerinizi paylaşarak takipçi edinin. Siteniz gerçekten faydalı konular paylaşıyorsa bu takipçiler belli bir zaman sonra kendi istekleriyle sitenizi ziyaret etmeye başlayacaktır.

Tabi ki kaliteli ve kalıcı backlink;

Backlink bitti, sakın alma, aman ha, kesinlikle zarar verir ve siten bir daha google’da listelenmez diyenlere aldırış etmeyin. Dış kaynak her şeydir. Kalıcı ve kaliteli olduğu sürece almaktan kesinlikle çekinmeyin tabi abartmamak şartıyla. Bu terim google var olduğu sürece var olacaktır. Yeni açılan siteleri için sosyal platformlarda profil oluşturup ilgili sayfalarından bağlantı vermelerini uygun görmekteyiz.

Dijital pazarlama olmadan olmaz;

Kurumsal bir web sayfasına sahipsiniz ama dijital dünyada yer almıyorsunuz? Oldu mu şimdi? En kısa sürede dijital pazarlama kanallarını kullanmalısınız. Özellikle e-mail pazarlaması, adwords, sosyal medya gibi pazarlama kanalları olmazsa olmazlarınız arasında yer almalı. Bunlar e-ticaret siteleri için şiddetle önerdiğimiz kanallardır.

Sitenizden yapılan link çıkışlarını kontrol altına alınız;

Karşılıklı link değişiklikleri ile sitenizi çöp site yapmayınız. Dışarıya 10’dan fazla bağlantı çıkışınız olmasın. Sitenizi fazla reklam alanlarıyla doldurmayın.

Footer bağlantı intihardır;

Penguen algoritmasının bitirdiği dış kaynak türü diyebiliriz. İlgili ilgisiz tüm sayfalardan bağlantı almanız fayda değil zarar sağlar. O nedenle bu bağlantı çeşidinden uzak durmanızı önermekteyiz.

Yarışmalar candır;

Web sayfanızda, sosyal ağlarınızda yarışmalar düzenlemeniz kullanıcı kitlenizin genişlemesine yardımcı olur. Bu tür aktiviteleri sık sık yapmanızı ve tatmin edici ödüller sunmanızı önermekteyim. Hatta hemen bir yarışma için aksiyon alın ve faydalarını görün.

Paravan siteler ile alt yapınızı kuvvetlendirin;

Ücretli veya ücretsiz paravan siteler oluşturarak web sayfanızın temelini kuvvetlendirebilirsiniz. Ama sakın şu hatayı yapmayın. Paravan bir blog açıp direkt makalenizi ekleyip o makaleden link çıkışı vererek bağlantı almayın. Öncelikle belli bir zaman özgün içerikler ekleyin, kendi sitenizden ayırt etmeyin. Yaklaşık 1 aylık periyottan sonra bağlantılarınızı eklemeye başlayın. Faydasını kesinlikle göreceksiniz.

Yukarıda sizler için açıkladığımız maddeleri lütfen uygulayın. Özgün olun arkadaşlar. Başkalarının emeklerini çalmak marketten ekmek çalmaktan, hırsızlık yapmaktan farklı değildir. Özgün ve doğal olmanız sizlere çok şey kazandıracaktır. Unutmayın taktir edilen değil taklit edilen başarmıştır.

Makalemizi beğendiyseniz tek ricamız sosyal ağlarınız da paylaşarak bu yazıyı farklı kişilere de ulaştırmanızdır. Şimdiden teşekkürler. Bizi takip etmeye devam edin…

Nike TR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı