Banggood WW
Trendyol  [CPI, iOS] TR
Udemy WW
SEO

E-Ticaret Siteleri SEO’ya Neden İhtiyaç Duyarlar?

Parfum Mekani TR

E-ticaret siteleri açısından SEO önemli bir araçtır. Onlar için sihirli bir değnek gibidir. E-ticaret sitesi sahibiyseniz ve başarıya ulaşmak istiyorsanız mutlaka SEO çalışmaları yapmayı veya yaptırmayı düşünmelisiniz.

E-Ticaret Siteleri SEO’ya Neden İhtiyaç Duyarlar?

Firmanızın büyük veya küçük olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan alanında başarıya ulaşmak isteyen bir yapıda olmaya çalışmasıdır. Eğer e-ticaret sitenizi başarıya ulaştırıp kazanç elde etmek istiyorsanız mutlaka SEO çalışmalarına başvurmalı ve firmanızı çok daha iyi bir noktaya taşımalısınız.

Burada paylaşılan bilgilerin hepsinin denenmiş, test edilmiş ve tecrübe edinilmiş bilgilerden oluştuğunu bilmelisiniz. Verilen tavsiyeler çok daha iyi bir noktada olmanızı sağlamaya yönelik gerçekçi tavsiyelerdir. Her birini dikkate alarak, SEO çalışmalarını değerlendirip firmanızın verimliliğini ve dolayısıyla kazancını önemli ölçüde yükseltebilirsiniz.

Udemy WW

SEO, Müşterilerin Firmanızı Bulabilmesine Yardımcı Olur

Udemy WW

SEO çalışması yapmadan e-ticaret sitesi yönetmek boşa çabalamak ile aynı anlama gelmektedir. Analiz aracına girin, site trafiğini, dönüşümleri ve satışları inceleyin. Tüm bu verilerin nereden geldiğini gözlemleyin. Verileri analiz ederken dikkatini çekecek ilk unsur elde ettiğiniz trafiğin önemli ölçüde organik aramalardan geldiğidir. Eğer söz konusu durum bu şekilde değilse bu durumda gerçekten büyük hatalar yapmışsınız demektir.

Teknolojinin değişmesiyle insanların satın alma alışkanlıkları değişim göstermeye başlamıştır. Bugün gelinen noktada insanlar bir şey satın almadan önce aramaları kullanmakta ve alacakları ürünü detaylı bir biçimde araştırdıktan sonra satın alım kararlarını vermektedirler.

SEO çalışmalarını es geçiyor olmanız arama sonuçlarında görünme olasılığınızın düşük olmasını baştan kabul ettiğiniz anlamına gelir. Arama motorlarında görünme oranının düşük ise satış yapma, marka bilinirliğini yükseltme ve trafik alma olasılığınız oldukça düşük olur. Rakipleriniz bu yönde çalışma yaparak kendilerini geliştirmeye çalışırken siz her geçen gün daha fazla geri plana düşersiniz.

Farklı bir açıdan bakın ve büyüme potansiyelinizin fazla olduğunu düşünün. Bazı kişiler arama motorlarında bulunan pozisyonlarından oldukça memnundurlar ama kendilerini geliştirdikleri zaman elde edecekleri avantajların farkında değildirler. Bu durumu lehinize çevirmeli ve markanızı bir adım ileriye taşımalısınız.

Satış rakamlarının, trafik miktarının ve arama görünümünün düşmesi demek firmanızın yavaş yavaş değer kaybetmesi ve kazancında azalmaların yaşanması anlamına gelir. Bu durumda SEO çalışmalarını bir kurtarıcı olarak değerlendirebilirsiniz.

SEO Çalışmalarıyla Marka Tanıtımı Uygun Fiyata Yapılabilir

Birçok başarılı e-ticaret sitesi sahip oldukları gücü verimli bir biçimde kullanmaya özen gösterirler. En fazla fayda aldıkları alana yapacakları yatırımlar ile kazançlarını ve başarılarını yükseltirler. Doğru analizler sonucu oluşturulacak doğru planlar, temeli sağlam stratejiler ve uygulanabilir yöntemler sayesinde marka tanıtımını ve pazarlama çalışmalarını çok daha uygun fiyata gerçekleştirirler.

SEO burada önemli bir kriterdir. Çünkü elde edilmek istenen verilere ulaşmada en verimli yöntem durumundadır. Sitenizin trafik alması için yapacağınız ücretli trafik satın alma planları pek işinize yaramayabilir. Reklamlara yatıracağınız miktarın boyutu her geçen gün artış gösterebilir ve sizi zor durumda bırakabilir. SEO bu noktada devreye giren ve işinizi fazlasıyla kolaylaştırabilen bir yöntemdir. Bu çalışmalar ile trafik elde etmek için ücretli yöntemlere başvurma zorunluluğunu ortadan kaldırmış olursunuz.

SEO çalışmaları yaparak arama görünürlüğünü yükseltmeniz demek alacağınız organik trafiğin ücretli olmaktan çıkıp ücretsiz hale dönüşmesi demektir. Artık yüksek ödemeler yaparak reklamları değerlendirme yolunu bırakabilir ve reklamları çok daha uygun fiyata halledebilirsiniz. SEO çalışmalarının maliyetinin bulunduğu doğrudur ama bu maliyet reklamlara ödenecek yüklü miktarlar ile aynı değildir.

Başarılı e-ticaret firmaları kendilerini Google’da ön plana çıkarmak için SEO çalışmalarına başvururlar. Bazen arama motorları sonuç sayfasında birçok düşük bütçeli firmanın büyük firmaların önünde yer aldığını görebilirsiniz. Bunun en büyük nedeni yatırımlarını en uygun bir biçimde yapmış olmaları ve SEO çalışmalarını en uygun şekilde değerlendirmiş olmalarıdır.

Başarılı firmaların yaklaşımları daima farklıdır. Bakış açıları, planlamaları ve uygulamaları farklıdır. SEO çalışmalarını başarılı bir şekilde genel pazarlama stratejilerinin içerisine dahil etmişlerdir. Başarılı bir SEO planını takip ederek içerik pazarlama ve sosyal medya pazarlamagibi yöntemleri en verimli şekilde uygulamışlardır.

SEO çalışmalarını genel pazarlama çalışmalarının içerisine dahil etmenin iki farklı avantajı vardır. Pazarlama çalışmalarınız çok daha güçlü olur ve aynı zamanda arama görünürlüğü iyileştirilmiş olur. Bu sayede dönüşüm başına harcamanız gereken miktarı azaltarak pazarlama çalışmalarının verimliliğini yükseltmiş olursunuz. Zaman ve maliyetten tasarruf etmek ise SEO çalışmalarının en büyük avantajlarından birisidir.

SEO Çalışmalarının Etkisi Uzun Vadeli Olur

SEO çalışmaları ile elde edilen sonuçlar uzun vadeli avantajlar sunar, çok daha az maliyetlidir, hedeflenmiş trafik anlamına gelir ve ölçülebilir veya değerlendirebilir çalışmalardır.

SEO çalışmaları ile elde ettiğiniz avantajlar birkaç hafta sonra elinizden kayıp gitmez. Sadece onları geliştirmeniz gerekir. Ancak, reklamlarla elde edeceğiniz trafiğin bir uygulama sınırı vardır. Reklamları haftalık veya aylık olarak alırsınız. Reklamlara yeniden ödeme yapmadığınız sürece trafik değerlerinizin aynı kalma ihtimali yoktur. Küçük bütçelere sahip firmalar için bu uygulanabilir bir yöntem değildir.

SEO çalışmalarının ise etkisi ortadadır. Uzun vadeli etkiler söz konusudur ve bunların hepsi ölçülebilir veya değerlendirilebilir durumdadır. Bir yıl içerisinde SEO çalışmalarının temellerini atmak için uğraşırken ertesi yıl bu çalışmaların üzerine katmak ve çok daha etkili stratejiler oluşturmak için uğraşırsınız. Sürdürülebilir planlar markanız açısından daima çok daha iyi sonuçlar elde etmeniz anlamına gelir. Bu sayede markanızın başarısını uzun vadeye yayabilir ve işinizi şansa bırakmaktan bulunduğunuz pazarda söz sahibi olan firmalardan birisi olabilirsiniz.

Reklamlar yoluyla trafik elde etmeye çalışmak bir strateji olabilir ama bu stratejinin sonsuza dek sürdürülmesinin imkanı yoktur. Bir hafta bile olsa reklamlara ara verdiğiniz zaman trafik değerlerinde önemli azalmalar yaşayabilirsiniz. SEO çalışmalarına ise bir ay gibi uzun bir süre ara verseniz dahi çalışmalarınıza geri dönüp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Etkide düşüşler yaşanabilir ama büyük kayıplar yaşamanız söz konusu değildir.

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Artık İsteğe Bağlı Değildir

Google artık her geçen gün alışveriş yapmak isteyen müşterilerin kararlarında önemli rol oynama etkisini sürdürerek yükseltmektedir. Bu nedenle SEO çalışmaları artık firmaların finansal sonuçlarında kritik öneme sahip bir etkendir. E-ticaret siteleri bulundukları durumu iyi inceleyemedikleri zaman maalesef SEO çalışmalarının gerekliliğinin farkında olamayabilirler.

SEO çalışmalarını değerlendirmeyi düşünmeyen firmalar her geçen gün kazançlarına yönelik potansiyelleri kaybetmeye devam ederler. Firmalarını bir adım daha ileriye taşımak yerine her şeyin aynı doğrultuda ilerlemelerine neden olurlar. SEO çalışmalarından yararlanmadıkları geçen her günün sonunda bu senaryo işlemeye devam eder. Analizlerin doğru yapılamaması, stratejilerin ve planların doğru oluşturulmaması bu kayıpları sürekli hale dönüştürür.

Birçok kişinin düştüğü hataya kendinizi kaptırmaktan kaçınmalısınız. SEO çalışmaları sandığınızdan çok daha etkili ve verimlidir. Etkisini kısa vadede gösterir ama etki süresi uzun vadeli olur. Arama motoru görünürlüğünü yükseltmek firmanızın bir adım ileriye götürülmesini sağlayacak en önemli etken durumundadır. Bunu başarmak istiyorsanız SEO çalışmalarından hemen faydalanmaya başlamalı, plan ve stratejilerinizi profesyonel bir biçimde oluşturmaya çalışmalısınız.

Nike TR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı