Banggood WW
Trendyol  [CPI, iOS] TR
Udemy WW
SEO

2016 Yılında SEO Çalışmalarında Daha İyi Olmak İçin 3 Basit Çözüm

Parfum Mekani TR

Birbirimizi kandırmamıza gerek yok. Takvimlerde yıllar ilerledikçe birçok şey aynı kalır ancak bazı şeylerde değişim olur. 2016 yılında SEO çalışmalarında değişikliklerin yaşanması bu denli bir durumdur. Geçen yıl işe yarayan çalışmalar ve stratejiler artık bu yıl geçerliliğini yitirebilir.

Yeni yılda dijital pazarlama alanında çok sıkı değişiklikler olmasa bile bazı çalışmaların kendisini bir adım daha ön plana çıkarması söz konusu olacaktır. Aşağıdaki unsulara ve bunlara yönelik çözümlere göz atarak 2016 yılında SEO çalışmalarınızı daha geçerli bir hale dönüştürebilirsiniz.

İçerik

İçerik konusunda kendinizi çok iyi hissediyor olsanız bile daha fazlasını yapabilme olanağına sahip olmalısınız. İçerik zaman içerisinde sizi ödüllendirecek taktikleri ve stratejileri içerir. Organik arama alanını tam anlamıyla kontrol altında tutmak çok mümkün değildir ama aranan terimlerde üst sıralarda yer almaya çalışmak mümkündür.

içerik ve seo

Udemy WW

Yeni yılda arama yapılacak kelimelerde değişimler yaşanabilir. Bununla birlikte bazı kelimelerin öne çıktığını görebilirsiniz. Arama hacimlerinde yaşanacak bu artışlar beraberinde rekabeti getirecektir. Bu nedenle SEMrush veya Linkdex gibi araçları kullanarak rakiplerinizin en iyi anahtar kelimelerine sürekli olarak göz atmayı düşünmelisiniz.

Udemy WW

Rakiplerinizin mevcut durumda ön plana çıktıkları ve arama motorlarında en üst sıraları ele geçirdikleri terimlerle ilgili neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Ekstra bilgi ve veri ihtiyacı duyuyorsanız BuzzSumo aracından faydalanabilirsiniz. Bu araç ile benzer içeriklerin, blog yazılarının, makalelerin veya bilgi görsellerinin oluşturulup oluşturulmadığını öğrenebilirsiniz.

Elbette başkalarının çalışmalarını kopyalamamalısınız. Hangi tür içeriğin işe yaradığını tespit etmelisiniz ve elinizde bulunan anahtar kelimeyi kullanarak kendi içeriğinizi oluşturmalısınız.

Anahtar kelime odaklı yeni içeriğinizi oluşturduktan sonra tekrar BuzzSumo’ya göz atmalı ve ilgili içeriklerin en çok hangi sosyal ağlarda paylaşıldığını tespit etmelisiniz. Bu sosyal ağları tespit etmeli, paylaşanları bulmalı ve bu kişilerle bağlantı kurmalısınız.

Tüm bu adımları takip etmeyi başardığınız sürece içerik anlamında doğru yolda olacaksınız.

Link Kazanma

2016 yılında linkleri kazanma yöntemlerinizi gözden geçirmeniz gerekecektir. Artık her şey link oluşturmak anlamına gelmemektedir. Artık link kazanma gerçekleştirmelisiniz.

Bir link oluşturduğunuz zaman bu linkin değerini ortaya koymalısınız. Bu link istediğiniz türden bir link değilse ve size çok fazla değer katmıyorsa farklı yöntemlere başvurmaya başlayabilirsiniz. Artık kendiniz açısından daha değerli olan yönde adımlar atmalısınız.

link-kazanma-seo

Geçmişte dijital pazarlama alanında metin içerikler oldukça işe yaradılar. Oluşturulan içerikler rehberler, kılavuzlar veya raporlar gibi çok değerli içeriklerden meydana gelmekteydi. 2016 yılında ise biraz daha iyisini yapmanız gerekecektir. Artık daha ilgi çekici şeyler ortaya koymalısınız. Çekilişler, ürün tanıtımları ve ürün değerlendirmeleri gibi çeşitli yöntemleri denemelisiniz.

Bir şeyin özel olması daha fazla ilgi çekmesini sağlar. Bir kişiye bir dilim pasta verseniz dahi ortaya koyduğunuz çalışmayla biraz daha ilgilenecektir. Bu yaklaşım yeni değildir fakat eski link oluşturma yöntemlerinden ayrıldığı kesindir. Artık link oluşturmaya değil mutlaka link kazanmaya yönelmeniz gerekmektedir.

Deneyim

Kullanılabilirlik ve dönüşüm iyileştirmeleri sıkça duyduğunuz kelimeler olabilir. Bu kelimeler her geçen gün biraz daha ön plana çıkmışlardır. Bu terimler doğrudan site kullanıcıları ve onların davranışlarıyla ilgilidir. Açıkça belirtmek gerekirse her şey deneyim anlamına gelmektedir.

Anahtar kelimelere takılı kalmak gibi bir hataya hepimiz düşmüş olabiliriz. Anahtar kelimeler tespit edilebilir unsurlardır ve dijital strateji veya taktiklerin hemen hemen hepsinde yer almaktadır. Site ziyaretçilerini incelediğiniz zaman onların ne yaptığını daha yakından fark edebilirsiniz. Bu durumda anahtar kelimelere tamamen bağlı kalmamanız gerektiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu konuda kullanacağınız çok farklı araçlar bulunmaktadır. Her bir araç kullanıcı anlama konusunda size farklı bir yol gösterebilir. Eğer ücretli araçlara ayıracak bütçeniz yoksa üzülmeyin çünkü Google Analytics üzerinden sizin ve pazarlama çalışmalarınız için değerli olabilecek verilere ücretsiz bir biçimde ulaşabilirsiniz.

deneyim

Google Analytics üzerinde “Kullanıcı Davranışları” kısmında biraz vakit geçirdikten sonra sitenizi ziyaret eden kişilerin neler yaptığına daha yakından göz atma fırsatını elde edebilirsiniz. Karşınıza çıkacak verilerden en önemlisi “Hemen Çıkma Oranı” olarak nitelendirilen verilerdir. Bu veri sayesinde en popüler açılış sayfanızı kolayca tespit edebilir ve sitenizi geliştirmek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

Yukarıda yer alan çözümleri göz önünde bulundurarak 2016 yılında SEO çalışmalarınızı farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Her ne kadar büyük bir farklılık sunmuyor olsalar bile bu yöntemlerle gelecek zamanlarda ortaya çıkacak yeni stratejilere şimdiden uyum sağlamayı başarabilirsiniz.

Nike TR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı