Banggood WW
Trendyol  [CPI, iOS] TR
Udemy WW
Dijital PazarlamaInstagramSosyal Medya

Instagram ve Görsel Pazarlamanın Geleceği

Hikaye Öne Çıkanlar

  • Bilgi güçtür
  • Mümkün Olanın Geleceği
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Günün ipucu: Yine o adam
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Spieth eksik kesim tehlikesi altında
Parfum Mekani TR

Eğer bu alanı yakından takip eden biriyseniz Facebook‘un geçtiğimiz günlerde para kazanmaya yönelik gerçekleştirdiği “satın alma tuşu” (buy) denemeleri ile karşılaşmışsınızdır. Bunlarla henüz karşılaşmadıysanız, Facebook’ta haber kaynağı kısmında “Sponsorlu Gönderiler” şeklinde yer alan alanlarda bunlarla karşılaşabileceğinizi söyleyebiliriz.

satin-al-instagram

Resimde göreceğiniz gibi kullanıcı “Satın Al” tuşuna bastığı zaman adresi ve kredi kartı bilgileri Facebook’ta tanımlı olması halinde kullanıcı Facebook’tan hiç ayrılmadan satın alma işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bu bir açıdan güzel bir fikir olsa bile bir devrim olarak görülemez çünkü Amazon uzun süredir tek tuşla satın alma işlemini gerçekleştirmektedir. Facebook sadece farklı bir yaklaşım gerçekleştirerek reklam verenlere farklı bir fırsat sunmayı hedeflemiştir ve sonuç olarak yeni bir iş modeli ortaya çıkarmıştır.

Eğer pilot uygulama başarıya ulaşırsa ilerleyen dönemlerde bu tip sponsorlu gönderileri sıkça göreceğiz demektir. Diğer taraftan, farklı bir sosyal ağ daha buna benzer bir konsepti gizlice test etmektedir. Mashable birkaç hafta önce yayınlandıktan kısa bir süre sonra silinen aşağıdaki tweet’i yakalamayı başarmıştır.

twitter-satin-al-butonu

Udemy WW

Facebook ve Twitter‘ın yanı sıra Instagram’da bu tür harekete geçirici reklam türüne uygun bir platformdur. 200 milyon kullanıcısı ve 20 milyar resim ile Instagram dünyanın en popüler fotoğraf paylaşma servisidir. Klişeleri bilen herhangi birisi tek bir resmin 1,000 kelimeye denk geldiğini rahatlıkla söyleyebilir.

Udemy WW

İşletmelerin birçoğu Instagram’ı pazarlama amacıyla kullanmaktadır. Bunlardan bazıları platformun görsel izlenimi eyleme dönüştürme yeteneğinden yararlanarak başarıya ulaşmıştır. Elbette Instagram bu tür pazarlama işin herhangi bir para talep etmemektedir.

Her ne kadar ana şirket olan Facebook satın alma tuşu teknolojisini henüz Instagram’a uygulamamış olsa bile bu tür uygulamaları deneyen birkaç işletme bulunmaktadır. Bunlardan en garibi ise Inst-ore adı verilen yerdir.

Bu garip isimli işletme Instagram’da yer alan fotoğraf beğenilerini eşyaya özgü URL adreslerine yönlendirerek kullanıcıların alışveriş yapmasını hedeflemektedir. Size biraz karışık geldiyse aşağıdaki videoyu izleyerek bu konuda fikir edinebilirsiniz:

Bu konsept çalıştığı zaman (çoğu kez işe yaramamaktadır) teknik olarak yorum kısmında yer alan bit.ly URL adresinden daha fazla etkileşim sunmaktadır ancak satın alma işlemine ekstra adımlar koymak tamamen kötü bir fikir olmuştur. Aşağıdaki karşılaştırma bu düşüncenin arkasındaki felsefeyi ortaya koymakta yeterli olacaktır:

Chart

Inst-ore satın alma işlemi için; önce firmayı Instagram’da bulmanızı ister, sonra ürünü bulmanız gerekir, sonra beğen tuşuna basmalısınız. Ardından firmanın Instagram sayfasına geri dönmelisiniz, işletmenin hakkında kısmındaki linke tıklamalı ve harici sayfaya geçiş yapmalısınız. Son olarak ürünü alışveriş sepetine eklemeli ve satın alma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Facebook ise bunu ürünü bul ve ardından satın al tuşuna basmak ile basitleştirmiştir.

Bu konuda değinilebilecek diğer bir işletme ise Spring’tir. Spring biraz daha iddialı bir ticari girişimdir. Sadece iPhone için bir uygulama çıkartmışlardır ve neredeyse Instagram’ın alışverişe odaklı bir kopyası olarak gözükmektedir. Her ne kadar geleceklerinin ne olacağı bilinmese bile, sonlarının bir ihtar mektubu ve bir satın alınma işlemi arasında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

SpringApp

Kullanıcılar kredi kartı bilgileri ile üye olurlar ve ardından Spring’in partnerlerine ait asla son bulmayan resimlere göz atarlar. Bu resimler satışta olan eşyalara aittirler ve satın alma işlemi daima bir tık ötededir. Spring hali hazırda Hugo Boss ve Levi gibi önemli markaları platformunda barındırmaktadır.

Facebook veya onun satın alma tuşu, Inst-ore ve onun sihirli URL adresleri veya benzer fikre sahip diğer işletmeler bizim henüz düşünemediğimiz bir fikri hayata geçirmişlerdir. Nitekim, bu fikri ilerleyen zamanlarda çevrimiçi bir çok ortamda göreceğiz. Buna Instagram ve Twitter gibi güçlü sosyal ağlar dahildir. Bu pazarlama yöntemi eşsiz bir deneyimin yanı sıra çevrimiçi tüccarlar için neredeyse beklenmedik bir fırsat oluşturacaktır.

Nike TR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı