Banggood WW
Trendyol  [CPI, iOS] TR
Udemy WW
Dijital Pazarlamaİçerik Pazarlama

İçerik Pazarlama İyi Bir Pazarlama Stratejisi Değildir

İçerik Pazarlama İyi Bir Pazarlama Stratejisi Değildir

Parfum Mekani TR

Yıllardır “İçerik kraldır!” anlayışı ile hareket edilmiştir. Eğer son dönemlerde yapılan tüm tahminleri okumuşsanız 2014 yılında içerik pazarlama çok daha önemli olacaktır denmiştir. Ne tuhaftır, zaten yıllardır içeriğin kral olduğunu düşünerek hareket edilmiştir. Birçok pazarlama stratejisi önemini kaybetmeye başlamış olsa bile bunların içerik ile birleştirilmesiyle değer kayıpları önlenmeye çalışılmıştır. Aslında içerik asla bugünkü değerinden çok daha fazla değere sahip olmayacaktır. İçerik pazarlama gerçekten sürdürülebilir bir strateji midir? Tıpkı diğer pazarlama stratejilerinde olduğu gibi zaman içerisinde değer kaybetmeye başlar mı? Bunların düşünülmesi ve tartışılması gereklidir.

icerik-pazarlama

Eğer dikkat ederseniz yapılan birçok tahminde sıkça kullanılan içerik pazarlama stratejilerinin öldüğüne yönelik söylemleri görürsünüz. Google’ın Webspam takımının başındaki isim Matt Cutts, ziyaretçi mesajlarının artık “Spam” olarak değerlendirileceğini belirtmiştir. Eğer çalışmalarınızı bu yönde gerçekleştirmişseniz elbette sizin için kötü bir durumdur. Peki diğer içerik pazarlama stratejilerini kullanan kişiler endişe duymalı mıdır?

Günün birinde link alan içerikleriniz “Spam” olarak değerlendirilebilir. Bu sadece bir olasılıktır. Belki hiçbir zaman gerçekleşmez ancak gerçekleşebilir bir durumdur. Google organik sonuçları ön plana çıkarmak için kendini geliştirmekte ve organik sonuçların manipülasyondan etkilenmemesi için çaba göstermektedir. Bu bağlamda “içerik pazarlama” başlığının Google’ın bugünkü algoritmasına göre sorgulanabilir bir gerçek olduğunu düşünebilirsiniz.

İçerik Amaç Değil Araçtır

Udemy WW

Web insanların bilgi aradıkları bir ortamdır. İyi veya kötü, içerik konusunda yokluk söz konusu değildir. Bir çok araştırmacı için içerik iyi bir içeriktir. Aramalarda bir sınır yoktur. Bir şeyi nasıl yapacağınızı bilmek istiyorsanız basit bir şekilde Web ortamında arama yapabilir isterseniz adım adım rehberlere, isterseniz videolara ve dilerseniz çok farklı yöntemlere göz atabilirsiniz.

Udemy WW

Bu başlıkta ele alabileceğiniz bir çok şey sizin amacınızı yansıtıyor olabilir. Aradığınız bir şeyi bulduğunuz zaman amacınıza ulaşmak için emin adımlarla ilerliyorsunuz demektir. Peki aradığınız şeyi bulduğunuz site için benzer durum söz konusu mudur? Onlar bu içerik ile elde etmek istedikleri başarıya ulaşmışlar mıdır? Belki onlar bu yazıyı sadece reklamlar için paylaşmışlardır ve siz reklamlara tıklamadan çıkmışsınızdır. Belki aradığınız bir konuda ürün satışı yapıyorlardı ancak bu ürünü almamışsınızdır. Doğrusunu söylemek gerekirse o siteye girdiğiniz zaman onların amacının ne olduğunu bilemezsiniz. Sadece aradığınız şeye ulaşmış olur, bundan faydalanıp ardından siteden çıkmış olursunuz. Sonuç olarak bu siteler bir şeyler kazanmış mıdır? Bu şekilde davranan birinden bir şey kazanmadığı kesindir.

Eğer İçerik Etkisini Gösteremiyorsa…

Araştırma yaptığınız konu hakkında oldukça ilgiliyseniz, aramayı yapıp ilgili içeriği bulduğunuz sitede daha fazlasını aramaya koyuluyorsunuz. Sonuçta burası sizin aradığınız bir soruya cevap vermiştir ve belki bu konuda çok daha farklı bilgiler paylaşmış olabilirler. Yazılara yapılan yorumları okuyabilirsiniz ve sonra siz yorum yaparak farklı şeyler paylaşabilirsiniz. Katılımın yüksek olduğu siteler bu konuda çok daha ilgi çekicidirler. İnsanlar fikirlerini iletebilirler ve düşüncelerini paylaşabilirler.

Eğer içerik etkisini göstermiyorsa bu konuda bekleneni alamayabilirsiniz. Sonuç olarak bir kalemi yere düşürdüğünüz zaman çıkan sesi duyabilirsiniz. Ancak insanlar sizin o kalem ile oluşturduğunuz içeriğe katılım sağlamıyorlarsa etki ortadan kaybolur. Aslında kilit nokta burasıdır. İçerik tek başına sizi bir yere kadar götürür, özellikle “aradığımı buldum ve çıkıyorum” düşüncesinde hareket eden insanlar için böyledir. Ancak daha sosyal olmayı isteyen kişilerde etkisi farklı olur. Daha sosyal olan kişiler içeriği buldukları yerde bir topluluk ararlar. Burada katılım gösterirler, etkileşim sağlarlar ve diğerlerinin fikirlerine göz atarlar.

İçeriğin etkili olmasını istiyorsanız bunun bir sayfa üzerinde yer alan kelimelerden çok daha fazla anlam ifade etmesini sağlamalısınız. Sitenize yığınla içerik koymak doğrudan bir çözüm değildir. Başarıyı getiren iyi bir kullanıcı deneyimi, bilgi ve bilgiyi arayan kişinin katılımı arasında kurulan doğru dengedir. Ziyaretçilere sunmak için içeriğe ihtiyaç duyabilirsiniz ancak hedeflerinize ulaşmak için kelimelerden çok daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız.

İçerik stratejisinin temel hedefi benzer düşünceleri ve ilgileri paylaşan kişilerden oluşan bir topluluk oluşturabilmektedir. Yazınızın alt kısmında yer alan yorum sekmesinden çok daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. İçerik insanları kapıya kadar getirir ancak onların kapıdan içeriye girmesini sağlayan etken topluluktur.

icerik-pazarlamasi-iyi-bir-pazarlama-stretejisi-degildir

Bir Kişiye Bir İçerik Verirseniz Ondan Bir Kez Yararlanır

“Bana balık verme, balık tutmayı öğret.” şeklinde meşhur bir Çin atasözü vardır. Bir kişiye içeriği verirseniz kişi bundan bir kez yararlanır ve bir sonraki sefer benzer şekilde bilgi aramaya devam eder. İçerik stratejilerinin temel problemi buradadır; daima tek bir kişiye hitap ederler. Birileri onu arar, linke tıklar, siteye gelir, onu okur ve sonra ya çıkıp gider veya ilgili ürünü satın alıp yoluna devam eder. Bir sonraki sefer ise benzer süreç en başından başlar. Sadece aramaları ve nihayetinde arama sonuçları değişir, farklı bir linke tıklar, siteye gelir, benzer ürünü satın alıp yoluna devam eder. Bu sürekli gerçekleşen bir döngüdür.

İçeriği kötü yapan durum bu mudur? Elbette değildir. İçerik işini yapmıştır ve ziyaretçinin ilgisini çekmiştir, onların istediği bilgiyi sunmuştur ve sonuç olarak ürünü veya hizmeti satın almasını sağlamıştır. Bu içeriğin başarıyla işini yaptığını göstermektedir.

İçeriğin bir araç olduğunu, bir sonuç olmadığını anlamamız gerekir. İçerik çantanızda bulunan bir araçtır. Hedef başarıya ulaşmak ise birçok araç gibi doğru bir biçimde kullanılmalıdır.

Bir Kişiye Bir Topluluk Verirseniz Ondan Ömür Boyu Yararlanır

Yıllar içerisinde sosyal medya önemini arttırmıştır ve Web içerik alanı olmaktan çok bir topluluk alanına dönüşmüştür. İçerik toplulukta yeri olan bir şeydir, eğer bir topluluk oluşturuyorsanız bir içeriğe çok daha fazla değer ve anlam kazandırmış olursunuz. Bir topluluk ile her bir içeriğin tek başına bir değere sahip olmasını sağlamış olursunuz.

Bir toplulukta yer alan birey kendi hikayesini, kendi düşüncesini, kendi muhalif düşüncesini veya kendi destekleyici düşüncesini ortaya koyacaktır. Sunduğunuz içerik gittikçe büyüyecek ve tek başına çok daha fazla değere sahip olacaktır. Topluluklar olmadan bir sosyal sitenin ömür boyu yaşayabileceğini düşünüyor musunuz? Elbette cevabınız hayır olmalıdır. Sosyal siteler doğaları gereği sosyal etkileşimlere ihtiyaç duyarlar. Sizin siteniz de bu sosyal etkileşimlerden faydalanmalıdır.

Bir topluluk oluşturmak ile içerik paylaşmak arasındaki farklılıkların neler olduğunu düşünebilirsiniz. İnsanlar içeriği okurlar ve sonra yollarına devam ederler. Ancak topluluk ile insanlar tekrar geri dönüş sağlarlar ve etkileşimler sürdüğü sürece bu geri dönüşler sürekli hale dönüşür. Belki farklı bir şey öğrenirler, belki bir şey öğretirler, etkileşim sağlarlar veya değerlendirmede bulunurlar, araştırırlar veya paylaşırlar ve hatta güvendikleri biriyle iş yapmaya başlarlar. İşte kilit nokta burasıdır; tıpkı sizin istediğiniz gibi sürekli geri gelirler.

Bir topluluk oluşturmak istiyorsanız iyi bir içeriğe sahip olmalısınız. Ancak sitenin yaşam ömrünü yükseltmek için içerik üretmekten çok daha fazlası gereklidir. Yaşam ömrünün yükseltilmesi insanların etkileşim ve katılım sağladıkları topluluklar ile olmaktadır. Eğer tek bir seferde daha fazla dönüşüm elde etmek istiyorsanız içeriğinizi kendi topluluğunuzu oluşturabilecek şekilde geliştirmelisiniz.

İçerik Bir Topluluktur, Topluluk Bir Sohbettir

İçeriğe sahip olmadan internet üzerinde sohbet etmek pek mümkün değildir ve tek başına içerik bir topluluk oluşturamaz. İçerik asla ölmez çünkü online olarak gerçekleştirdiğimiz birçok şeyi içerik doğrultusunda yaparız. Bazıları diğerlerinden çok daha uzun ömürlü olurlar ancak en fazla kalıcı olan içerik topluluk ile konuşularak oluşturulan içeriktir.

İçerik bir topluluğun parçası değildir o sizin kendiniz ile olan sohbetiniz konumundadır. Kendi kendinize katılım sağlamanız bir amaç değildir ancak topluluğun katılımı bir amaçtır. Bir içerik birileri tarafından okunmuyorsa bir şey anlatmış veya bir şey ifade etmiş olmazsınız. En azından bunu anlamlı bir şekilde gerçekleştirmiş olmazsınız.

İyi bir içerikten herkes faydalanabilir ancak bu yazarın kendisi veya kalıcı çevresi olmamalıdır. İyi bir içerik daima sohbet veya konuşma oluşturmaktadır. Arama motorları da bundan çok hoşlanmaktadır. Sosyal ağlarda veya blog yorumlarında katılımın sağlandığı içeriklerinden hoşlanırlar.

İyi bir içerik link aldığı, paylaşıldığı, beğenildiği veya tweet edildiği zaman arama motorları bu katılımı fark ederler ve içeriğe daha fazla değer katarlar. Katılan değer arama motorları sıralamasında yukarılara çıkmak olur. Arama motorları en iyi içeriğe sahip siteleri yükseltmek istemezler, toplulukları için değerli içeriklere sahip siteleri yükseltmeyi tercih ederler. Burada bahsedilen iki içerik türü bazen aynı içerik olabilir ancak her zaman böyle bir şey söz konusu değildir.

İçeriği Sohbet ve Bir Topluluk Oluşturabilecek Şekilde Geliştirin

Birilerinin daima bir içerik stratejisi oluşturmasından söz ettiğini duyabilirsiniz. İyi bir içerik stratejisi iyi bir deneyim ile sonuçlanmayabilir ve hatta iyi bir strateji olmayabilir. İçerik kişiyi kapının önüne kadar getirir ve o kişi artık sizin müşteriniz olur fakat bu kişinin sizin daimi müşteriniz olmasını sağlamaz. Gerçekten başarılı bir içerik stratejisi içerik yardımıyla olağanüstü bir ziyaretçi deneyimi sunmalıdır. Bu gerçekten fark edilebilir bir durum olacaktır.

Online olmayan işletmeler online işletmelerin kullandığı yöntemler ile topluluk oluşturamazlar. Bu işletmeler indirimler, toplu ürünler, iyi müşteri hizmetleri veya çeşitli yöntemlerle bunları yaparlar. Hem online olmayan işletmeler hem de online işletmeler kendilerine sadık kalacak müşteriler oluşturmak için verimli müşteri deneyimi sunmaya çalışırlar.

Bir topluluk oluşturmanın en iyi yolu nedir? Bu içerik ile başlar ancak içerik ile son bulmaz. İçeriğinizi ziyaretçilerin katılımını ve etkileşimini sağlayacak bir biçimde geliştirmelisiniz. Bu şekilde geliştirilmiş içerik bir topluluk oluşturur ve sonuç olarak hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

Her işletme bir topluluk oluşturmayı denemelidir. Ziyaretçilere bilgi vererek ve bu sayede güven kazanarak her işletme bunu yapabilir. İçeriği düşünceler, fikirler, tavsiyeler ve ziyaretçilere iyi bir müşteri deneyimi sunmak için kullanın. Birbiriyle sürekli etkileşim kuracak insanlardan oluşan bir topluluk oluşturmanıza gerek yoktur. Eğer bu şekilde bir topluluğa sahipseniz elbette çok daha faydalıdır. Bunun yerine sizin ile etkileşim kurabilecek bir topluluk oluşturmalısınız. Bunu blog yorumları veya sosyal paylaşımlar ile sağlayabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin katılımda bulunmalarını sağlayın. Böylece onlar sizin topluluğunuz haline dönüşürler. Elbette topluluğunuz içerisinde yer alan insanlar daima sizi ziyaret edecek kişiler olurlar.

İnsanlar Konuşmayı Severler

Daha önce belirttiğimiz gibi iyi bir içerik insanları sitenize getirir ancak onların geri dönmesini sağlamayabilir. Ancak topluluk onları geri döndürecek şeydir. İyi bir pazarlama stratejisi sadece içeriğe odaklanmaz aynı zamanda konuşmalara ve sohbetlere odaklanır. Eğer bir topluluk oluşturmak istiyorsanız içerik hazırlamayın, sohbetler ve konuşmalar başlatın.

Kendi alanınız ile ilgili bir topluluk oluşturmak için en iyi yolları düşünün. İnsanların okumak isteyeceği ve okuyucularınız, ziyaretçilerinizi ve müşterilerinizin düşüncelerini ve yorumlarını paylaşarak katılım sağlayabilecekleri türden içerikler oluşturun. Katılım sağlayan ne kadar fazla ziyaretçiye sahip olursanız o kadar fazla kişiyle konuşabilir veya sohbet edebilirsiniz. Böylece onların sitenize geri gelmesini sağlarsınız.

İçerik pazarlama tek başına sürdürülebilir bir yöntem değildir. Paylaşılan her bir içerik daha kalabalık bir ortamda fark edilmek için kendi mücadelesini verir. Burada kilit nokta ise içerik pazarlamayı kullanarak çok daha büyük bir topluluk oluşturmaktır. İnsanların katılım sağlayabileceği ve bir şeyleri tartışabileceği bir atmosfer oluşturun. İçerik tek başına sadece ziyaretçiler ile konuşabilir. Ancak ziyaretçilerin sizinle etkileşim sağlayabilecekleri türden içerikler oluştursanız hedefinize ulaşmış olursunuz. Etkileşimler, iyi birer arkadaşlık gibidirler ve sürdürülebilir olgulardır. Bunun nedeni topluluk tabanlı içeriklerin taktik odaklı değil karşılıklı konuşma ve fikir alışverişlerinde bulunma odaklı olmasıdır.

Nike TR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı