Banggood WW
Trendyol  [CPI, iOS] TR
Udemy WW
Dijital PazarlamaE-Ticaret

E-Ticaret Danışmanlığı: Müşterilerinize Yardımcı Olmak İçin 5 Yöntem

Parfum Mekani TR

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarından site içi dönüşüm testlerine kadar e-ticaret siteleri takip edilmesi gereken büyük faktörlere sahiptir. Bir online mağazanın başarılı olabilmesi için geniş yelpazede birçok pazarlama faktörüne odaklanılması gerekir.

E-ticaret danışmanlığına katılın. Ödeme sürecinden anahtar kelime kullanımına kadar başarılı bir e-ticaret danışmanlığı, temel olan her şeyi kapsar ve müşterilere online mağazalarını bir sonraki Amazon veya Zappos markalarına dönüştürmek için yardımcı olur.

e-ticaret-musterilerinize-yardimci-olmak-icin-oneriler

Bu rehberde, e-ticaret danışmanlığı konusunda müşterilere yardımcı olabilmek ve onların hedeflerini yakalamalarını sağlamak için etkili beş yönteme göz atacağız.

Mevcut Pazarlama Yöntemlerini Analiz Edin ve Bu Konuda Fikir Verin

Udemy WW

Her e-ticaret sitesi sadece dedikodular ile başarılı olamaz. Zappos.com efsanesi dedikodu ve söylenti aracılığıyla her yıl milyonlarca ayakkabı satabilmektedir. Ancak yeni kurulmuş ve tam olarak yer edinememiş siteler için bunu gerçekleştirmek zordur.

Udemy WW

İşte pazarlama bu noktada devreye girer. Bir sitenin e-ticaret yoluyla ürünlerini satabilmesi için uygulanabilir bir pazarlama planına ihtiyaç duyar. Bu plan, arama motoru optimizasyonu ve tıklama başına ödeme reklamcılık tarzı kanıtlanmış ve ölçülebilir yöntemler ile geliştirilmiş olmalıdır.

Yeni bir e-ticaret danışma müşterisi ile çalışmaya başlayınca yapacağınız ilk iş onların mevcut pazarlama planına ve kullandıkları yöntemlere göz atmak olmalıdır. Bunlar işe yarıyor mu? Eğer işe yaramıyorlarsa onların başarılı olmasını sağlayan nedenler nelerdir?

Birçok e-ticaret işletmesi ürün üreten ve güzel siteler oluşturan kişiler tarafından yönetilir ancak bu kişiler pazarlama alanında çok iyi olmayabilirler. Bu insanlar işletme konusunda birçok yeteneğe sahip olabilirler ve bu yeteneklerin bir bölümü ürünleri iyi olduğu sürece doğal olarak kazanılmaktadır.

Bir danışman olarak e-ticaret müşterinizin kullandığı mevcut pazarlama yöntemlerine ve bunların sonuçlarına göz atmalısınız. Bir yöntem başarılıysa, bunun ölçümünü yapmalı ve sonuçlarını iyileştirmelisiniz. Bir yöntem başarısız ise bu durumda daha kazançlı seçenekler sunmak için onu ortadan kaldırmalısınız.

Bazı e-ticaret siteleri pazarlamanın tek bir biçiminde iyi olabilir. Arama motoru optimizasyonu veya arama için AdWords bu konuda verilebilecek örneklerdir. Ancak bu kişiler görüntüleme reklamcılığı veya sosyal medya kampanyalarında başarısız olmuş ve hatta bütçelerinin büyük bir bölümünü başarısız oldukları yöntemlerde harcamış olabilirler.

Müşterilerinizin neler yaptığını öğrenin ve onların yanlışlarını tespit edin. Daha sonra doğru şeyleri yapmaları konusunda onlara yardımcı olun. Her e-ticaret müşterisi için başarılı olabilecek birçok pazarlama yöntemi vardır ve bir danışman olarak bunu bulmak sizin görevinizdir.

Dönüşümleri Kısıtlayan Site İçi Faktörlere Göz Atın

Doğru insanların e-ticaret müşterisinin sitesini ziyaret etmesini sağlamak önemli bir görevdir. Bu görev yerine getirildiği zaman ziyaretçi müşteriye dönüşebilir. Birçok e-ticaret sitesi tüketiciler için zorlayıcı olan bir takım gereksiz tasarımlar kullanarak satışlarını sınırlandırmaktadır.

Her birimiz sinir bozucu online satış arayüzleri tecrübesine sahip olabiliriz. Bir bilet almak veya rezervasyon yaptırmak için çeşitli uygun olmayan adımlar sunan çözümlere sahip siteler bu konuda verilebilecek ideal örneklerdir.

Bir e-ticaret danışmanı olarak hedefiniz, müşterilere sitelerini olabildiğince kullanıcı dostu yapabilmeleri konusunda yardımcı olmaktır. Bu süreç çeşitli yöntemlerin denenmesi, basit olandan daha karmaşık arayüz tasarımlarının denenmesi ve uygun dönüşümleri sunan tasarımın tespit edilmesi şeklinde gerçekleşir.

Dönüşüm optimizasyonu e-ticaret tasarımının en önemli yönlerinden birisidir. Müşterinin sitesi dönüşünü en üst seviyeye çıkarmak konusunda yetersiz ise birçok reklam ve halkla ilişkiler kampanyalarında parayı sokağa atıyor demektir.

Elbette, dönüşüm optimizasyonun etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi harekete geçirici butonların ve iyi formlar gibi unsurların etkin bir biçimde gerçekleştirilmesi ile mümkündür. Bu optimizasyon çalışması e-ticaret müşterilerine yardımcı olabilmelidir.

E-ticaret danışmanlığının bir diğer önemli yönü ise müşterinin sitesinin kullanıcı dostu ve sezgisel olduğundan emin olabilmektir. Genel olarak müşterilerin sitesini inceleyerek potansiyel müşterileri engelleyen işlemleri tespit etmeniz gerekir.

Müşterileriniz İçin Uygun Ödeme Yöntemlerini Seçin

Ufak bir e-ticaret firması ile mi çalışıyorsunuz? Bu yerler müşterilerin ödemelerini bir aracı üyelik ile gerçekleştirerek gereğinden fazla harcama yapıyor olabilirler.

e-ticaret-danismanlik-onerileri

Müşterilerin ödeme işlem sistemini iyileştirmek onların yapacağı ekstra ödemeleri azaltmak ve işletmelerini geliştirmeyi sağlamak adına önemlidir. Birçok durumda, sınırlı satış rakamlarına sahip e-ticaret firmaları kendi ticari üyeliklerini kullanmaktan kaçınırlar.

Bunun çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan en önemlisi ticari bankaların küçük firmalara uyguladıkları ekstra kesintilerdir ve bu ekstra kesintiler büyük bir yük haline dönüşebilmektedir.

Size danışan e-ticaret müşterilerine alternatif ödeme yöntemleri konusunda fikir vererek onların yeni yöntemler keşfetmelerini sağlayabilir ve dahası harcamalarını azaltma konusunda onlara yardımcı olabilirsiniz.

Müşterinin Mağazasını İyileştirmek İçin Kullanıcı Geri Bildirimlerini Araştırın

E-ticaret danışmanlığı yaptığınız müşteri kullanıcı geri bildirimlerini topluyor mu? Kullanıcılara ürünleri değerlendirme fırsatı veriyor mu? Müşterilerin neler isteyip istemediği konusunda onlara sık sık anketler gönderiyor mu?

Her tür işletme kitlesi konusunda edindiği bilgilerden faydalanabilir ve bir danışman olarak sizin işiniz müşterilerinize bu konuda yardımcı olmaktır. Sahip oldukları müşterilerin neler istediğini, neler istemediğini ve yaşadığı problemleri öğrenmek konusunda çözümler üretmelisiniz.

Genelde bir danışman olarak bu konuda atılacak ilk adım kullanıcılar hakkında veriler toplamaktır. Müşterinizin müşterilerine anketler sunarak veriler oluşturabilir ve bunları maksimum dönüşüm ve daha iyi bir kullanılabilirlik sağlamak adına sitelerini iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

Müşterinin müşterilerine anketler sunmak kolaydır. Google Docs gibi uygulamalar müşterilerinden geri bildirim almak konusunda oldukça kullanışlıdır ve bu uygulamaların kullanımı kolaydır. Bununla birlikte müşterinin e-posta listesi geri bildirim ve tavsiyeler istemek adına mükemmel bir kaynaktır.

Büyük Resmi ve Müşterinin Hedeflerini Düşünün

Her işletme aynı stratejiye sahip olamaz ve bir e-ticaret danışmanı olarak her müşteriye aynı çözümlerle yaklaşmak iyi bir yöntem değildir. Bir müşteri ile çalışmaya başlamadan önce onların stratejilerini ve büyük resimdeki hedeflerini düşünün.

Kendi bakış açınızdan bir problem tespit etmiş olabilirsiniz ancak bu aynı zamanda müşterinin en güçlü yönü olabilir. Çok pahalı olan bir ürün, fiyatının yüksek olması ve lüks görünmesi nedeniyle daha fazla satışa sahip olabilir.

Başarılı e-ticaret danışmanları müşterilere işletmelerini iyileştirmek için taktikler vermek demek değildir. Danışmanlık uzun vadeli hedefleri anlamak ve bu hedefleri gerçekleştirebilmek için müşteriye yardımcı olmaktır.

Müşterinin sitesini başlangıçta analiz ettikten sonra site içi arama motoru optimizasyonuna, ardından reklam kampanyaları analize ve ardından kullanılabilirlik olgusuna göz atabilirsiniz. Ancak tüm bu analizleri gerçekleştirdikten sonra müşterinin neden bu seçimleri yaptığını düşünmelisiniz.

Müşteriler ile konuşarak önümüzdeki birkaç yıl içerisinde hedeflerini öğrenebilirsiniz. Birçok e-ticaret işletmesinin planı uzun vadelidir ve şimdiki zamana odaklanmak, onlara yardımcı olabilmek için en iyi yöntem olmayabilir.

Bir e-ticaret danışmanı mı arıyorsunuz? O zaman bu bağlantıyı ziyaret etmenizi öneririm.

Nike TR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı