Banggood WW
Trendyol [CPI, iOS] TR
Udemy WW
Dijital PazarlamaE-Ticaret

Çevrimiçi Ticaret Faaliyetinizi Geliştirmek İçin 20 Araç ve Taktik

Parfum Mekani TR

Çevrimiçi mağazaların bir çoğuna göz attığınız zaman neredeyse büyük bir bölümünün markalaşma, renk şemaları, şık ve popüler dizaynlara sahip olduğunu görürsünüz. Alışveriş yapmak isteyen kişi gerçekte bir siteyi araştırma ve ürün satın almak için ziyaret eder. Markalaşma önemlidir, popüler olmak ise markalaşma kadar önemli değildir. Ticaret dönüşümler için kilit bir aşamadır. Ticaret, hangi eşyanın satın alındığını veya alınacağını ve alışverişi yapan kişinin hangi eşya konusunda daha fazla memnuniyet duyduğunu belirlemektir.

online ticaret faydaları

Bununla birlikte alışveriş yapmak isteyen kişi iyi bir deneyim elde etmiş ancak herhangi bir şey satın almamış olabilir. Ancak iyi bir çevrimiçi ticaret gelir getirir. İyi bir müşteri memnuniyeti en basit haliyle alışverişi yapan kişiye bir ürünü seçmek için yeteri kadar bilgi vermek ve bunu nereden daha ucuza satın alabileceğini belirtmek olabilir.

Çevrimiçi Ticaret Sanatı

Özetle çevrimiçi ticaret ürünü tek olarak veya topluca nasıl sunduğunuz ile ilgilidir. Aynı zamanda ürünün promosyonunu yapmak ve diğer teklifleri sunmaktır. Ticaretin diğer yönleri ise tamamen ürünün kendisiyle ilgili olabilir. Ancak ticaret büyük oranda ürünlerin nasıl sunulduğu ile ilgilidir. Bununla birlikte ürün sunumunu geliştirmek için belirli araçlar ve taktikler kullanılmaktadır.

Udemy WW
 • Tekil ürün içeriği. Bu birincil ve alternatif resimleri, açıklamaları, özellikleri, fiyat detaylarını, stok durumunu, üretim yapılan ülkeyi, üreticiyi ve bunun gibi bilgileri içermektedir. Bu oldukça temel bilgilerden oluşur ancak alışveriş yapanlar kadar aynı zamanda arama motorları için de önemlidir.
 • Ürün kategorileri. Birçok mağaza benzer ürünlere sahip ürünlerin kategorilerin satışını yapmaktadır. Bunları nasıl tanıtmalısınız? Bunları yan yana koyup grup oluşturarak mı yoksa bir liste şeklinde mi? Bir kategoride kaç ürün yer almalıdır? Alt kategoriler olmalı mıdır? Eşyalar bağlamında benzer ürünlere yer verilecek mi? Bu sorulara cevap aramalısınız.
 • Mağaza sayfaları. Alışveriş çevrimiçi mağazanızın ara yolları gibidir. Çevrimiçi mağazanızda yer alan kilit sayfalar ana sayfa, ürün kategorisi sayfaları, ürün listesi sayfaları, arama sonuçları sayfaları, ürün detayları sayfaları, açılış sayfaları, alışveriş sepeti, kayıt, ödeme, bilgi sayfaları ve karşılaştırma sayfalarıdır. Her biri görevini en iyi şekilde yerine getirmelidir. Eğer berbat bir arama sonuçları sayfası ve berbat bir ürün detayları sayfasına sahipseniz müşteri ve satışlarda düşüş yaşarsınız. Bu tüm sayfalar için geçerlidir.
 • İlgili ürünler. Sadece ürün detay sayfasında benzer ürünlere yer vermek pek etkili olmayabilir. Bunları kategori sayfasına veya alışveriş sepeti sayfasına yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Bunlar tamamlayıcı ürün olmalıdırlar.
 • Alternatif ürünler. Benzer ürünlerin aksine bunlar genellikle ek satış sunmaktadırlar.
 • Karşılaştırma özellikleri. Çevrimiçi mağazanızda alışveriş yapan kişilere ürünleri karşılaştırma imkanı sunmalısınız.
 • Değerlendirme ve inceleme. Bu kısım çevrimiçi ticaretin temelidir. Eğer bu özelliğe sahip değilseniz alışverişi yapan kişiler bir ürün hakkında düşüncelerini dile getiremezler. Bu durumda farklı bir yerden alışveriş yapmayı tercih edebilirler.
 • Soru sorun. Bu yeni yeni denenen bir özelliktir. Müşteri ve satış sorumlusu arasında gerçekleştirilen bir soru-cevap bölümüdür. Ürün araştırması yapmak için iyi bir yerdir. Genellikle her ürün için bir forumdur.
 • Yakınlaşma ve döndürme. Belirli ürünler için yakınlaşma ve döndürme özellikleri alışveriş yapan kişi için son derece kullanışlı olabilmektedir. Bu özellikle eşyaya yakından bakma şansına sahip olurlar.
 • Yapılandırıcılar. Ürün yapılandırıcıları son dönemde oldukça popülerdirler. Bir ürünün değişik stil nitelikleri ile sunarlar. Birçoğu alışverişi yapmak isteyen kişiye farklı bileşenler sunarak ürünlerini kendilerinin tasarlamasına imkan sağlarlar.
 • Promosyon teklifleri. Alışverişler artık daha kişisel hale dönüştüğünden mağazalar satın alınacak eşya ile ilgili bir takım teklifler sunarlar. Bu ücretsiz kargo olabilir, indirim olabilir veya bir al iki öde şeklinde promosyonlardan oluşabilir.
 • Sayfa derinliği. Bu tasarım aşaması ile ilgili bir tartışmadır. Ürün listenizde veya ürün detay sayfanızda ne kadar boşluk bulunmasıyla alakalıdır. Sorunun cevabı markalaşma, ürünler, müşteriler ve ürün hakkındaki içeriğin kalitesi ile ilgilidir.
 • Fiyatlandırma. Sıkça tartışılan diğer bir başlıktır. Fiyat konusunda cesur veya zeki bir şekilde hareket edebilirsiniz. Ürün değerini göstermek için “liste fiyatı” ve “bizim fiyatımız” şeklinde bir bilgiye yer verecek misiniz? Tasarruf miktarını gösterecek misiniz? Bu sizin satış alanınız, teklif değerleriniz ve markanız ile ilgilidir.
 • Arama sonuçları. Müşteriye “en çok satanlar”, “fiyat”, “en ilgili ürünler” veya “marka” gibi seçimlere dayalı bir arama seçeneği mi sunacaksınız? Yoksa müşterilerin arama konusunda kendi tercihlerini gerçekleştirebilmelerine imkan tanıyacak mısınız?
 • Promosyon kategoriler. Bu genellikle dönemsel satışlarda, tasfiye satışlarda veya ilgili eşyalarda gerçekleştirilmektedir. Genellikle promosyonların e-posta, sosyal medya veya reklamlara yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Basit bir ürün listesi sayfası olabilir veya ürünü öne çıkaran daha özel bir şeyler olabilir.
 • Promosyon afişleri. Birçok site, sitede yer alacak afişlerin yerlerini ve yoğunluğunu davranışlara göre belirlemektedir. Bunlar haftanın özel ürünlerinden, ücretsiz kargo ürünlerinden ve sadakat programlarından oluşabilmektedir.
 • Mini sepetler. Alışveriş konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir durumdur. Sepete her yeni ürün eklendiğinde alışveriş sepeti sayfasının açılması pek hoş karşılanan bir durum değildir. Bunun yerine açılır pencere şeklinde mini sepet kullanılabilir. Ancak birçok başarılı satıcı geleneksel alışveriş sepetinin daha başarılı olduğuna inanmaktadır. En iyi yöntemi bulmak için kendiniz test etmelisiniz.
 • Ücretsiz kargo. Ücretsiz kargo bir ticaret aracıdır. Alışverişi yapan kişiye bunu ürün detayları sayfasında, alışveriş sepetinde, sitenin üst kısımda ve hatta açılır bir pencere şeklinde belirtebilirsiniz.
 • Promosyonlar. Bu ücretsiz kargo, yüzdelik indirim, iki al bir öde, sadakat puanları, indirim veya tercih edilen başka ek ödemeler olabilir. Promosyonlar konusunda açık olmalısınız.
 • Sosyal medya. Ürünler veya ürün kategorileri hakkında beğenileri, yorumları ve tweetlerden yararlanmalısınız. Birçok insan arkadaşlarının veya ürünü satın alan diğer kişilerin ürün hakkında neler düşündüğünü bilmek istemektedir.

Bu liste ticaret konusunda belirli fikirleri kapsamaktadır. Liste daha da uzatılabilir. Çeşitli farklı yöntemlerle denemeler yapabilirsiniz. Müşterilerin fikirlerini önemsemelisiniz. Hangi yöntemin daima en iyi şekilde işe yarayacağını kimse bilemez. Farklı şeyler denemelisiniz. Başarıları ölçmek için verileri analiz etmelisiniz. Bir yöntem gerçekten işe yarıyorsa o yöntemi geliştirmeye çalışmalısınız. Eğer bir yöntem işe yaramıyorsa ondan vazgeçmelisiniz. Müşterilerin seçimlerinin daima değişebileceğini unutmayın bu yüzden verileri analiz ederek daima başarılarınızı ölçmeye çalışın.

Udemy WW
Nike TR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı