Banggood WW
Trendyol  [CPI, iOS] TR
Udemy WW
Dijital Pazarlama

Çevrimiçi, Gelen, Sosyal Medya ve İçerik Pazarlamacılığı Arasındaki Farklılıklar

Parfum Mekani TR

Çevrimiçi, gelen, sosyal medya ve içerik pazarlama arasında ne tür farklılıklar olduğu konusunda kafalar genelde karışıktır. Bu dört farklı pazarlama çalışmasının ne olmadığını belirtmek için şu kısa ibareleri kullanabiliriz:

  • Çevrimiçi pazarlama bir şeyleri Web ortamında satmakla ilgili değildir.
  • Gelen pazarlama trenleri, uçakları ve diğer taşımacılık unsurlarını zamanlamak değildir.
  • Sosyal medya pazarlama Facebook’ta çocuklarla uğraşmak ve hoşumuza gidenleri Retweet etmek değildir.
  • İçerik pazarlama insanların sitesine trafik çekmek değildir.

Bu dört pazarlama yöntemini tanımlamak için çalışmaların bütününe göz atıp şu çıkarımları yapabiliriz:

Çevrimiçi Pazarlama

cevrimici-pazarlama

Bir siteye görünürlük kazandırmak ve arama yapanlar ile ürünler veya hizmetler arasında bağlantı kurmak gayesi ile internet ortamında yapılan tüm faaliyetlerdir. Hedef satış yapmak, görünürlük kazanmak, marka oluşturmak veya çok daha farklı şeyler olabilir. Bazen internet pazarlamacılığı adını almaktadır.

Udemy WW

Gelen Pazarlama

Udemy WW

Gelen pazarlamanın gayesi bir kanca veya bir tür ilgi çekici unsur kullanarak okuyucuları veya alıcıları hedeflenen siteye çekmektedir ancak kullanılacak unsurlar etik olmalıdır. Gelen pazarlama çevrimiçi pazarlamacılığın alanında gerçekleşen bir durumdur.

Başarı konusunda ipucu – müşterileri bulmak yerine müşterilerin sizi bulmasını sağlamak zaman açısından çok daha verimli ve daha ucuzdur.

Sosyal Medya Pazarlama

Pazarlamacının çalışmaları kendi sosyal ağına ulaşmaya başlamışsa düşünülecek bir şeydir. Bazen viral olarak adlandırılır, bazen ise sosyal medya pazarlamacısının içeriği viral olarak yönlendirmesi olarak tanımlanır. Ancak en iyi yöntem sosyal ağlarda içeriği ve siteyi ilgi çekici kılarak organik bir tür trafik alanı oluşturmaktır. Hedef daima sosyal ağlar aracılığıyla bilgiyi diğerleriyle paylaşmak olmalıdır.

İçerik Pazarlama

icerik-pazarlamasi

En küçük olan değildir, en az öneme sahip olan hiç değildir. İçerik tüm pazarlama çalışmalarının temelinde yer alır. Kaliteli içerik tüm pazarlama kampanyalarının verimliliğini belirler. Mükemmel içerikler daha fazla paylaşılır. Sosyal ağlarda gezinenlerin içeriğin paylaşılması için rahatsız edilmesine gerek yoktur. Çünkü esas olan içeriğin en iyi sonuçlar üretmek adına ilgi çekici olmasıdır. Çünkü sosyal ağlarda gezinenlerin büyük bir bölümü bulunan bilgiyi başkalarıyla paylaşan ilk kişi olmak isterler. Sonuç olarak paylaşımcı ve ağında yer alanlar içeriği görürler ve içeriği üreten kişinin sunduğuna doğru yönlendirirler. Buna iyi pazarlama denmez, buna mükemmel pazarlama denir.

Bunların hepsi çevrimiçi ortamda gerçekleşir.

Sonuç

İçeriklerin doğru olmasını sağlayın ve gerisini ona bırakın, içerik her şeyi halledecektir.

Çoğu kez arama sonuçlarına manipülasyon uygulamaya çalışanlar olur ve bunlar pek etik sayılmayacak yöntemler kullanırlar. Bazılarında ise açılış sayfası çok sağlam yapılarak birilerinin geleceği düşünülür. Genel olarak ideal açılış sayfasının bulunma ihtimali trilyonda bir gibi bir şeydir. Düşük kaliteli bir gelen strateji uygulanmış olabilir. En iyi strateji ise kesinlikle iyi kaliteye sahip içerikler üretmek ve bunları sürekli olarak sunacak kabiliyete sahip olmaktır. Gerçekten en iyisini bulmak bu kadar basittir.

İçerik kraldır. Her zaman öyleydi. Her zaman öyle olacaktır.

Nike TR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı