Banggood WW
Trendyol  [CPI, iOS] TR
Udemy WW
Dijital Pazarlama

Büyüme Korsanı (Growth Hacker) Nedir?

Growth Hacker Nedir?

Hikaye Öne Çıkanlar

  • Bilgi güçtür
  • Mümkün Olanın Geleceği
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Günün ipucu: Yine o adam
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Spieth eksik kesim tehlikesi altında
Parfum Mekani TR

Growth Hacker” kavramı dilimizde henüz bir anlam karşılığı bulamamış bir kelimedir ancak iki kelimenin anlamları tek tek ele alınarak bu isim “Büyüme Korsanı” olarak adlandırılabilir. Büyüme korsanı, ölçülebilir ve test edilebilir yöntemler kullanarak odaklanılan ölçümü yükseltmeye çalışan kişidir.

growth-hacking-nedir

Büyüme korsanı” birçok kişi için henüz yeni ortaya çıkmış bir terimdir. Silikon Vadisi’nde en iyi ürün yöneticileri ve internet pazarlamacıları arasında ise uzun süredir varlığını korumaktadır. Geçtiğimiz 100 yıl içerisinde gerçekleştirilen pazarlama yöntemleri artık etkilerini yitirmekte ve hatta ortadan kalkmaktadırlar. İnsanlar veri bombardımanına tutuldular ve pazarlama yorgunluğu daima üst seviyelerde oldu. Kullanıcılar boğuldular ve ne kadar iyi olursa olsun bir sonraki en iyi bileşene aldırış etmediler. Dağıtım veya yayılma şimdilerde her üründe ve her girişimde karşılaşılan bir numaralı problem haline dönüştü.

Büyüme korsancılığı, bir pazara ulaşmak ve bir fikri dağıtmak için Web 2.0 teknolojisinin getirdiği modern bir yöntem olarak ortaya çıktı. Gününüzü rahatsız eden klasik pazarlamacılığın aksine bir büyüme korsanı bir takım özgün yöntemleri kullanarak kullanıcıların davranışları sonucunda oluşan değeri anlar ve kullanıcıyı ikna etmek için gerekli yöntemleri kullanır. Büyüme korsanı mesajları kullanıcının düşüncelerine yerleştirir. Bir büyüme korsanı davranış ekonomisinden elde ettiği veriler sayesinde kullanıcıya sunulacak doğru mesajı bulur.

Growth Hacker, büyümek için tekrarlanabilir ve ölçülebilir bir yöntem içerisinde bir strateji oluşturur. Büyüme korsanının hedefi pazarlama tabanlıdır ancak ürün bilgisi ile yönlendirilir. Büyüme korsanı pazarlama, ürün ve veri kesişiminde yaşar. Bir büyüme korsanı ürün takımıyla birlikte hareket eder ve istenileni yerine getirme konusunda teknik bir sözlük görevini görür.

Udemy WW

Growth Hacker‘ın en önemli karakteristiği yaratıcılıktır. Zihni donanımları arasındaki en iyi araçtır. Büyüme korsanı, dağıtım veya yayılma için SEO ve reklam kelimelerinin ötesinde bir düşünceye sahip olmalıdır. Geleneksel pazarlama kanalları genellikle edinme başına maliyet konusunda yüksek maliyet anlamına gelmektedir ve yüksek doygunluktan ötürü düşük yaşam ömrüne sahiptir. Sosyal kullanıcılar çağında, doğru ürün pazarı ile doğru büyüme stratejisi büyük kazanımların elde edilmesini sağlamaktadır.

Udemy WW

Büyüme korsanının sonuç hedefi ise tek başına milyonlarca kullanıcıya ulaşabilecek bir pazarlama mekanizması oluşturmaktır. Ancak büyüme korsancılığı gizli fikirler kitabı değil bir süreçtir. Büyüme stratejileri üründen ürüne kolayca kopyalanamaz. Büyüme asla aniden ortaya çıkmaz ve bir gecede oluşmaz. Büyüme korsancılığı problemlere yaklaşım konusunda sahip olduğunuz düşünce yapısıdır.

Nike TR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı